SES YALITIMI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR


Ses şiddeti nedir, nasıl ifade edilir?

Ses şiddeti, birim zamanda birim alana gelen ses enerjisi miktarıdır. Büyüklük olarak ise dB (desibel) ile ifade edilir. Ses seviyesi ile ilgili şu örnekleri verebiliriz:

Ses Kaynağı ve Konumu
Kalkış halindeki uçak (25 m mesafede)
Yol kazısı (7 m mesafede)
Çalar saat zili (1 m mesafede)
50 km/h hızla giden otomobilin içi
Normal konuşma (1 m mesafede)
Yatak odaları

Ses Basınç Seviyesi dB(A)*
140 dB(A)
90 dB(A)
80 dB(A)
70 dB(A)
50 dB(A)
35 dB(A)

* dB(A) İnsan kulağının duyarlı olduğu frekans aralığı için "ses basınç seviyesi"ni ifade eder.

İç mekânlarda izin verilen gürültü düzeyleri nelerdir?
Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'ne göre, iç mekân gürültü düzeyi sınır değerlerinin altında kalmasını sağlayacak ilave tedbirlerin alınması gerekmektedir. İç mekanlar için gürültü düzeyi sınır değerlerinin bir bölümü aşağıda verilmiştir.

Kullanım Alanı

İç Mekan Gürültü
Düzeyi Sınır Değerleri (dBA)
Zaman Dilimi

Kültürel tesis alanları

Tiyatro Salonları

30

Sürekli

Sinema Salonları

30

Sürekli

Konser Salonları

25

Sürekli

Konferans Salonları

30

Sürekli

Eğitim tesisi alanları

Okullarda derslikler, okul öncesi binaların içi, laboratuarlar, özel eğitim tesisleri, özürlüler tesisleri, vb.

35

Ders sırasında

Spor salonu, yemekhane

55

Faaliyet süresince

Okul öncesi yatak odaları

30

Uyku sırasında

Konut alanları

Yatak odaları (şehir içinde)

40

Gece süresince

Yatak odaları (şehir dışında)

35

Gece süresince

Oturma odaları (şehir içinde)

55

Gündüz-akşam süresince

Oturma odaları (şehir dışında)

40

Gündüz-akşam süresince

Oturma odaları (şehir kenarında)

45

Gündüz-akşam süresince

Servis bölümleri (mutfak) (şehir içi, dışı ve şehir kenarı)

60

Faaliyet süresince

Yan komşu dairenin gürültüsünü evimizde hissediyoruz. Bunu önlemek için ne yapmalıyız?
İki daire arasında ses yalıtımı uygulaması yaptırarak komşunuzun gürültüsünü engelleyebilirsiniz. Bu amaçla; duvar elemanlarının üzerine yay vazifesi gören, duvardan geri yansıyan seslerin yutulmasını sağlayan ses yalıtım malzemeleri profiller arasına yerleştirilir veya doğrudan duvar üzerine yapıştırılır ve önlerine kütle oluşturan ikinci bir iç yüzey kaplama malzemesi uygulanır. Böylelikle duvar elemanının "kütle-yay-kütle" prensibi ile ses iletim performansı iyileştirilebilir.

Üst komşumdan gelen gürültüye karşı ses yalıtım uygulamasını üst komşum mu ben mi yaptırmalıyım?
Ses yalıtımında temel kural, gürültü sorunlarının gürültünün yapıldığı yerde çözülmesidir. Çünkü gürültünün yayıldıkça kontrol edilmesi zorlaşır. Üst komşunuzdan kaynaklanabilecek ayak seslerine karşı önlem almak için en etkin çözüm komşunuzun döşemede önlem almasıdır. Komşunuzun uygulama yapmayı kabul etmemesi durumunda gürültü, duvar ve tavanınız vasıtasıyla yayılmış olacaktır. Bu sebeple, komşunuzdan kaynaklanan gürültü sorununuzun çözülebilmesi için, tavanda ve ortak kullanılan duvarlarda ses yalıtımı yaptırmanız gerekecektir.

Üst komşumun konuşma ve ayak seslerini evimizde hissediyoruz. Bunu önlemek için ne yapmalıyız?
Konuşma, müzik vb. hava doğuşumlu seslere ilave olarak ayak sesi, eşya çekme sesi gibi darbe seslerinin de bitişik veya komşu mekânlara geçişinin önlenmesi için, tercihen üst komşunuzun döşemesine ses yalıtımı uygulaması yaptırması gerekir. Bu amaçla; yapılarda döşemelerin üzerine ses yalıtım malzemeleri serilir ve süpürgelik hizasına kadar duvarlara döndürülür. Böylelikle insanların üzerinde hareket edecekleri veya ses dalgalarının temas edeceği döşemenin duvarlar ile teması kesilerek, ses yalıtım malzemelerinden oluşan bir nevi havuzun içerisine alınması sağlanarak doğrudan veya dolaylı yollardan ses iletimi ortadan kalkar. Üzerinde yürünen döşeme kaplamasının duvar elemanları ile herhangi bir bağlantısı olmadığından, bu sistemlere "yüzer döşeme" adı verilir.

Bu uygulamalarda kullanılacak olan malzemeler ses yalıtımı gereksinimlerine göre belirlenir. Müzik, konuşma vb. hava doğuşumlu sesler ile birlikte ayak sesi, eşya sürükleme sesi gibi darbe kaynaklı seslerin mahaller arasında geçişinin azaltılmasında muhtelif kalınlıklarda açık gözenekli ses yalıtım malzemeleri (cam yünü, taşyünü, akustik sünger, gibi) kullanılırken, sadece darbe seslerine karşı ise mm kalınlıklarında, dinamik sertliği düşük olan malzemeler kullanılır.

Araç trafiği ve yayalar açısından yoğun bir cadde üzerinde oturuyorum. Ses yalıtımı ile gürültüyü engellemem mümkün mü?
Alınabilecek tedbirlerle komşu ve çevre gürültülerinden büyük ölçüde arındırılmış (azaltılmış) bir eve sahip olabilirsiniz.

Polistiren köpükten imal edilen ürünler ile ses yalıtımı yapılabilir mi?
Kapalı gözenekli polistiren malzemeler ısı yalıtım malzemeleridir. Bu malzemeler ses yalıtımına katkı sağlama özelliğine sahip değildir. Konuşma, TV vb. hava kaynaklı seslerin yalıtımı için açık gözenekli (cam yünü, taşyünü, akustik sünger, gibi) malzemeler kullanılır. Darbe sesinde titreşimi kesmek için şap ve parke altında polietilen köpük, kauçuk levha, taşyünü ve yüksek yoğunluklu sünger gibi malzemeler kullanılabilir.

Üçlü yalıtım camları daha iyi ses yalıtımı sağlar mı?
Üçlü yalıtım camı ünitelerinin gürültü kontrolü performansı, ikili yalıtım ünitelerinden daha iyi değildir. Ses yalıtımının pratik yolu, cam kalınlığının artırılması ve özel amaçlı hazırlanmış yalıtım camı ünitelerinin kullanılmasıdır. İkili yalıtım camı ünitelerinde farklı cam kalınlıklarının seçilmesi veya camlardan birinin laminasyonlu olması gürültü kontrolüne katkı sağlar. Daha iyi gürültü yalıtımı için özel geliştirilmiş akustik laminasyonlu camların tek pano olarak veya yalıtım camı ünitesi bünyesinde kullanılması mümkündür. Cam kalınlığı ve kombinasyonu, gürültünün türüne ve şiddetine göre seçilmelidir.

Diğer Faydalı Bilgiler
-----------------------------------------------------------------

Neden Isı Yalıtımı Yaptırmalıyım?

Neden Su Yalıtımı Yaptırmalıyım?

Neden Ses Yalıtımı Yaptırmalıyım?

Neden Yangın Yalıtımı Yaptırmalıyım?

Isı Yalıtımı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Su Yalıtımı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yangın Yalıtımı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

 

Anasayfa   I   İzobedel SPF   I   İzobedel Polyurea   I   İzobedel 410   I   İzobedel Mantolama
ısı yalıtımı   I   su yalıtımı   I   ses yalıtımı   I   yangın yalıtımı   I   iletişim  I  türkçe  I  english  I