STANDART EKSİKLİĞİ


Avrupa'da bitümlü örtüler ile ilgili ürün standartları yayımlanmıştır.   uyumlaştırılması uyumlaştırıldıktan  sonra  TS  11758-1'in  yerini  alacaktır.  Buna  karşılık  TS  11758-2  Uygulama Standardı'na  denk  bir  Avrupa  standardı  bulunmamaktadır.  Bu  standartta  kullanılan  malzeme tanımlarının EN 13707, EN 13969 ve EN 13970'e göre yenilenmesi gerekmektedir.

Sürme   esaslı   malzemeler   de   yaygın   olarak   kullanılan   bir   diğer   su   yalıtım   malzemesidir. Yurtdışında  ve ülkemizde ürün ve  uygulamaya dönük tek bir standart  olmamakla beraber, DIN 18195  standardının  içerisinde  malzeme  seçimi  ve  kullanımına  yönelik  bilgiler  mevcuttur.  Buna karşılık  çatılarda  kullanılan  sürme  esaslı  su  yalıtım  sistemlerine  yönelik  olarak  EOTA  (Avrupa Teknik Onay Organizasyonu) tarafından yayımlanan ETAG 005 yönergesi bulunmaktadır. Ortak test prosedürleri bulunmayan sektör elemanları için bu yönerge referans niteliği taşıyabilir. Sentetik  örtüler,  ülkemizde  büyük oranda  ithalat  yoluyla  piyasaya  sunulmaktadır.  PVC,  EPDM,
HDPE,  TPO,  ECB/ECO,  gibi  birçok  türleri  olan  sentetik  örtülerden  sadece  PVC  örtüler  ile  ilgili olarak     Avrupa'da     EN     13956     standardı     çalışmaları     tamamlanmıştır.     Bu     standardın çalışmaları henüz başlamamıştır.

Diğer Başlıklar
-----------------------------------------------------------------

Su Yalıtımı Yapıyı Korur

Su Yalıtımı Konfor Sağlar

Su Yalıtımı Ekonomiye Katkıda Bulunur

Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Yapısal Su Yalıtımı

Yüzeysel Su Yalıtımı

Su Yalıtım Malzemeleri

Su Yalıtımı İle İlgili Yürürlükteki Standart ve Mevzuatlar

Su Yalıtımı İle İlgili Yürürlükteki Kurallar

AB İle Uyumluluk

 

 

Anasayfa   I   İzobedel SPF   I   İzobedel Polyurea   I   İzobedel 410   I   İzobedel Mantolama
ısı yalıtımı   I   su yalıtımı   I   ses yalıtımı   I   yangın yalıtımı   I   iletişim  I  türkçe  I  english  I