YANGIN YALITIMI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR


Yangın merdiveni olan bir binada yangın yalıtımına ihtiyaç var mı?
Yangın durumunda güvenli bir alana geçişe imkan sağlayan yangın merdivenlerine güvenli bir şekilde, yangında açığa çıkan ısı ve dumandan etkilenmeden ulaşabilmek gereklidir. Bu nedenle yangın merdivenine ulaşan kaçış yollarının yalıtılmış olması gerekir.

Suyla söndürme yapan bir sistemle yangına karşı gerekli önlemi almış olur muyuz?
Yangına karşı alınacak önlemleri pasif ve aktif olmak üzere 2 ana başlık altında toplayabiliriz. Mimari projelendirme aşamasında dikkate alınması gereken Pasif Önlemler; yapının, yangın ve duman yayılımına ve bunların vereceği zarara karşı dirençli olmasını sağlayarak, yangınlarda meydana gelebilecek can ve mal kayıplarını azaltmayı hedefleyen tedbirlerdir. Aktif Önlemler ise, kısaca, yangın algılama, söndürme gibi yangınla birlikte devreye girmesi planlanan sistemler olarak tariflenebilir.
Tüm söndürme sistemleri yangından sonra devreye girmekte ve yangınla mücadelede önemli görevler üstlenmektedir. Buna karşılık, yukarıda da açıklandığı üzere, yangına karşı alınması gereken tedbirler sadece söndürme sistemleri gibi aktif önlemler ile sınırlı değildir. Binanın güvenli bir şekilde boşaltılabilmesi için kaçış yollarının yalıtılması, yangının yayılmasını geciktiren yalıtımlı yapı elemanlarının oluşturulması ve ısı etkisi ile binanın tümünün veya bir kısmının yıkılmasını engelleyen önlemlerin alınması da gereklidir. Pasif yangından korunma önlemleri yapılarımızın yangına karşı savunma hattını, aktif önlemler ise hücum hattını oluştururlar. Bu sebeple; yapısal olarak alınması gereken yalıtım önlemleri ile, yangın söndürme, algılama, uyarı gibi yangın anında devreye giren aktif önlemler birlikte düşünülmelidir.

Yangının yayılması ne kadar süre geciktirilebilir?
Yangın yalıtımı uygulamaları ile mevzuatlarımızda yer alan sürelerde (30-180 dak. arası) yangın dayanımı elde edilebilir. Böylece yangının ve zararlı etkilerinin yapı içerisinde yayılması geciktirilerek insanların yapıdan uzaklaşabilmesi için yeterli süre sağlanır. Yangının yayılımının geciktirilmesi yangına müdahaleyi de kolaylaştırarak, can ve mal kayıplarının azalmasını sağlamaktadır.

Elektrik, havalandırma ve su tesisatlarında yangın ile ilgili önlem alınmasına gerek var mı?
Yangınlarda açığa çıkan ısı ve dumanın, tüm bina içerisinde yayılmış durumda olan havalandırma sistemleri vasıtasıyla yayılmaması için gerekli olan yalıtım önlemleri alınmalıdır. Bu amaçla, kanallar yalıtım malzemeleri ile kaplanarak yangın dayanımı artırılmalı ve kanalların odadan odaya geçtiği yüzeylerde yangın damperleri kullanılmalıdır. Yangın güvenliği ile ilgili tedbirler, tesisatlar dahil yapının tüm kesimlerine uygulanmalıdır. Yangına dayanıklı duvar ve döşemelerin içinden geçen tesisatlar ve geçiş bölgelerinde de özel mastik, harç veya yastıklar ile önlem alınmalıdır.

Yangın yalıtımını kendi başıma ya da tanıdık ustalar vasıtasıyla uygulayabilir miyim?
Binanız mutlaka uzmanlarımız tarafından incelenmeli ve sorununuzun çözümüne yönelik yangın yalıtımı uygulamaları, konusunda bilgi birikimi olan İzobedel Firmamız tarafından yapılmalıdır.

Diğer Faydalı Bilgiler
-----------------------------------------------------------------

Neden Isı Yalıtımı Yaptırmalıyım?

Neden Su Yalıtımı Yaptırmalıyım?

Neden Ses Yalıtımı Yaptırmalıyım?

Neden Yangın Yalıtımı Yaptırmalıyım?

Isı Yalıtımı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Su Yalıtımı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ses Yalıtımı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

 

Anasayfa   I   İzobedel SPF   I   İzobedel Polyurea   I   İzobedel 410   I   İzobedel Mantolama
ısı yalıtımı   I   su yalıtımı   I   ses yalıtımı   I   yangın yalıtımı   I   iletişim  I  türkçe  I  english  I