STANDART EKSİKLİĞİ


AB’de yapi malzemelerinin yangın sınıflandırması test prosedürlerine yönelik çalişmalar sürüyor (EN 13501-3,4,5 yb.). Sınıflandırma standartları ile ilgili çalışmaların tamamlanmasının ardından bu standartlar TSE tarafından tercüme edilerek Türk standardı olarak yayımlanacaktır.

Malzemelerin yanıcılık sınıflarının yanı sıra; yapı elemanlarının yangına dayanıklılık sürelerinin tespit edilmesi de yangın güyenliği açısından hayati öneme sahiptir. Yangın dayaniklilik süreleri ile ilgili EN 13501-2 standardı ülkemizde TSE tarafından 2006 yılı içerisinde yayımlanacak. Buna karşılık bu sınıflandırma standardının araçları olan deney standartları bir kisminin çalışmaları tamamlanmıştır. AB’de çalışmaları tamamlanan tüm yangın dayanıklılık deneyleri ülkemizde yürürlüktedir. Henüz hazırlanma aşamasında olan standartlar ise çalışmaların tamamlanmasından sonra TSE tarafından Türk Standardı olarak yayımlanacaktır.

“Binalarin Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”; inşaat işlerinde kullanılacak olan yapı malzemeleri ye yapı elemanlarının yangın karşısındakı davranışlarını; DIN 4102 standardına göre değerlendiriyor ye sınırlandırıyor. AB’de oluşturulan yeni standartlar ile yapı malzemelerinin yangın karşısındaki davranışlarını daha detaylı olarak inceleyerek farklı bir sınıflandırma sistemi ortaya koyuyor. Dolayısıyla ülkemizde yürürlükte olan yönetmeliğin, bu yeni standart ye prosedürlere göre yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Yangın yalıtımında kullanılan malzemelere birçok ürüne yönelik standartlar henüz Ayrupa ye Türkiye’de oluşturulmamıştır.

Diğer Faydalı Bilgiler
-----------------------------------------------------------------
Yangın Yalıtımı Can Güvenliği Sağlar

Yangın Yalıtımı Mal Kayıplarını Azaltır

Yangın Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Yangın Yalıtımı İle İlgili Yürürlükteki Standart ve Mevzuatlar

Yangın Yalıtımı İle İlgili Yürürlükteki Kurallar

Ses Yalıtımı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

AB İle Uyumluluk

 

 

Anasayfa   I   İzobedel SPF   I   İzobedel Polyurea   I   İzobedel 410   I   İzobedel Mantolama
ısı yalıtımı   I   su yalıtımı   I   ses yalıtımı   I   yangın yalıtımı   I   iletişim  I  türkçe  I  english  I