Pazartesi - Cuma09:00 - 18:00
Telefon +90 212 255 7 407
Sosyal Medyada Biz

Epoksi

Zemin kaplaması olarak epoksi kaplamayı sevdiğimizi söylediğimizde sizi şaşırtmayacaktır. Sağlam, bakımı kolay ve evinizde, ofisinizde veya showroomunuzda kullanabileceğiniz kadar şık.

EPOKSİ

Zemin kaplaması olarak bu kaplamayı sevdiğimizi söylediğimizde sizi şaşırtmayacaktır. Sağlam, bakımı kolay ve evinizde, ofisinizde veya showroomunuzda kullanabileceğiniz kadar şık. Ve hava nasıl olursa olsun, bizi dışarıda ne kadar güzel göründüğüne sokmayın. Ancak herhangi bir yüksek kaliteli, son derece arzu edilen ürün gibi, pek çok taklitçi vardır ve “aynı derecede iyi, ancak daha ucuz” olduklarını iddia etseler de, tuzaklardan paylarını alırlar.

Gerçek epoksi kaplama nedir?

Terimi kullanılan malzemeleri ve dolayısıyla uygulama sürecini ifade eder. Gerçek bir epoksi kaplama, bir sertleştirici ile karıştırılan ve ardından belirli koşullar altında uygulanan bir reçine bileşeni içerir – sıcaklık ve zaman en kritiktir. (Araldite’i karıştırmayı düşünün – bir kez karıştırıldığında, yapıştırıcının işini yapması için bileşenlerin hızlı ve doğru bir şekilde uygulanması gerekir.)

Orada kendilerine  “boya” diyen ürünler varken, bu daha çok tüketici odaklı bir addır – insanlar uygulamayı boyamayla ilişkilendirir ve bu nedenle donanım tedarikçileri, müşterilerinin ürünü daha kolay bulmalarına yardımcı olmak için bu terimi kullanır. Ne yazık ki, bu gerçek epoksi kaplamanın ne olduğu konusundaki kafa karışıklığını gidermek için hiçbir şey yapmıyor.

Epoksi (E)  boya nedir?

Gerçek bir kaplamanın karıştırma işlemini gerektirmediği için tek parçalı epoksi olarak da adlandırılır. Epoksi boya olarak adlandırılan şey, karışımda bir miktar epoksi bulunan bir boya ürünüdür – genellikle bir akrilik veya lateks bazdır. Standart akrilik boyaya göre daha dayanıklı olmakla birlikte, gerçek bir epoksi kaplamanın esnekliğine sahip değildir.

(E) boya, rulo veya boya fırçası dışında özel bir uygulamaya ihtiyaç duymaz ve genellikle sadece tek kat uygulanır. Bu, epoksi kaplama döşemekten çok daha kolay bir seçenek olsa da, nispeten kısa bir süre sonra aşınma belirtileri göstermeye başlayacaktır.

Avantajları

Alttaki yüzey lekelendiyse veya uygun şekilde hazırlanmadıysa, büyük boya parçaları ufalanmaya başlayabilir. İşi kendiniz yapmak için zaman ayırmış veya bir yükleniciye ödeme yapmış olsanız da, bu kötüleşmeyi bu kadar çabuk görseniz – yüksek trafikli bölgelerde sadece birkaç ay sonra çatlama ve dökülmeye başlayabilir – bu, cesaret kırıcı ve hayal kırıklığı yaratan bir manzara değildir. Düzenli olarak değiştirilmesi gerekeceğinden, aldatıcı bir şekilde yanlış bir ekonomiden bahsetmeye bile gerek yok.

Gerçek bir epoksi zemin kaplaması, çok fazla hazırlık gerektirir – zemin indiğinde unutabileceğiniz, ancak yıllarca performans gösterecek ve sürecek bir işlem. (E) boyanın lekelenebileceği, çatlayabileceği, kırılabileceği veya aşınabileceği yerler; bir epoksi kaplama, tüm bu bozucu maddelere karşı oldukça dirençlidir. Hiçbir şekilde zarar görmez, ancak ‘dayanıklı, bakımı kolay özellikleri onu hem biçim hem de işlev açısından çok çeşitli uygulamalar için oldukça çekici kılar.

İstersen kendin yap ya da biz yapalım…

Epoksi zemin kaplaması uygulamak, yukarıda açıkladığımız gibi, basit bir boya işinden daha fazlasıdır. Bunun kendi başınıza üstlenmek isteyip istemediğinize karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var.

İlk olarak: Malzemeler. Ürün etiketini kontrol edin. Kendini (E) boya mı yoksa tek bileşenli epoksi olarak mı tanımlıyor? Unutmayın, kendisini “boya” olarak tanımlasa bile epoksi kaplama olabilir. Uygulamak için hangi talimatları veriyor? Bir kitin parçasıysa veya kendisini bir reçine tabanı olarak tanımlıyorsa (akrilik olanın aksine), doğru yoldasınız demektir. Fiyat aynı zamanda bir gösterge olacaktır – gerçek epoksi kaplama daha pahalı olacaktır. Bir epoksi kaplamanın aynı zamanda “kürlenmesi” için zamana ihtiyacı olacaktır, böylece gerekli kimyasal reaksiyonlar tamamlanabilir ve size zamanın testine dayanacak güçlü ve güzel bir yüzey sağlar.

Sonraki: Süreç. 

Epoksi zemininiz uygulandığında, doğru yaptığınızı varsayarak size yıllarca yorulmak bilmeyen hizmet verecektir. Epoksi bileşenlerinizi karıştırdıktan sonra, kaplamanızı uygulamak için sınırlı bir süreniz olacaktır. Yine, (E)yi karıştırdıktan sonra uygulamayı ne kadar sürede tamamlamanız gerektiğine dair bir fikir vermesi gereken ürün etiketini kontrol etmeniz gerekir.

Sıcaklık, başarılı bir uygulamanın büyük bir bölümünü oynar. Epoksinizin sıcaklığı ile zemininiz arasındaki önemli bir fark, kürlenmesinin ne kadar süreceği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Ve proje yüzeyiniz, örneğin yağ veya solvent ile kimyasal olarak kirlenmişse, son bağ tehlikeye girebilir (veya daha kötüsü, hiç kurulmamış olabilir). (E) zemin kaplaması karmaşık bir işlem olabilir. Elbette, herhangi bir projesi gibi, bir risk unsuru ile birlikte gelir. Saygın tedarikçiler, ev yapıcılara kaliteli epoksi ürünler satmayacaktır.

Eğer meydan okumayı kendi başınıza üstlenmek isteyip istemediğinizden hala emin değilseniz, deneyimli  bir uzmandan teklif almak size az bir zamana mal olur.

Tavsiye ve fiyat teklifi için bizimle bugün iletişime geçin. Formunuzu değerlendireceğiz ve zemininizle nelerin yapılabileceği ve yapılamayacağı ve izlenecek en iyi yaklaşım konusunda uzman tavsiyesi vereceğiz. Sizleri bekliyoruz.

 

BİLGİLERİMİZHızlı İletişim
Yapı sektöründe teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor ve çok hızlı adapte oluyoruz.
YERLERİMİZBizi Nerede Bulabilirsiniz?
https://izobedel.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
TAKİPTE KALINİzobedel Sosyal Bağlantılar
Yapı projelerinde ki deneyimimiz ve sosyal sorumluk anlayışımız sektördeki yerimizi perçinliyor.
BİLGİLERİMİZHızlı İletişim
Yapı sektöründe teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor ve çok hızlı adapte oluyoruz.
YERLERİMİZBizi Nerede Bulabilirsiniz?
https://izobedel.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
TAKİPTE KALINİzobedel Sosyal Bağlantılar
Yapı projelerinde ki deneyimimiz ve sosyal sorumluk anlayışımız sektördeki yerimizi perçinliyor.

© 2024 Tüm Hakkı İzobedel Yapı Uzmanına Aittir

© 2024 Tüm Hakkı İzobedel Yapı Uzmanına Aittir